به سایت گروه آموزش بهداشت و ارتقای سلامت،دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد خوش آمدید

اوقات شرعی

پیشنهادهایی برای کاهش وزن تا شروع سال جدید

فضای مجازی پر است از رژیم های پیشنهادی که عوارض زیادی دارند ما به شما کاهش وزن اصولی را پیشنهاد می کنیم ماه و روزهای پایانی سال جنب و جوش برای خانه تکانی و انجام کارهای عقب افتاده بیشتر می شود.

خیلی ها به دنبال کم کردن وزن اضافه خود هستند، اما نکته ای که وجود دارد این است که نمی توان رژیم غذایی کلی به همه پیشنهاد داد بلکه کار علمی و اصولی این است که هر فرد به متخصص تغذیه ورژیم درمانی مراجعه وبرنامه غذایی خاص خودش را دریافت کند چرا که رژیم غذایی به شرایط هرفرد بستگی دارد.

کاهش وزن درسه حالت ممکن است اتفاق بیفتد، ازبین رفتن توده چربی، از دست دادن آب بدن و از دست رفتن عضلات بدن که بهترین شیوه لاغری کاهش چربی و پایداری آن است و اما ...

روزهای باقی مانده تا پایان سال

اولین و مهم ترین چیزی که باید برای ازدست دادن وزن انجام دهید پذیرفتن این واقعیت است که شما اضافه وزن دارید و هدفتان را تعیین کنید.

تمرین های هوازی

تمرین های هوازی یعنی 30 دقیقه ورزش ، پنج بار در هفته کافی است هر چه سطح انجام فعالیت بیشتر باشد، مقدار کالری سوزانده شده توسط بدن نیز بیشتر خواهد بود.برای کاهش وزن به میزان نیم کیلوگرم لازم است 3500 کالری سوزانده شود. به عنوان مثال کالری سوزی دویدن حدود 900 تا 1500 کالری درهرساعت است.به گفته کارشناسان 40 درصد موفقیت در کاهش وزن مربوط به ورزش کردن شماست .

زمان بندی برای غذاخوردن

به غیر از خوردن نوع مناسب غذا انتخاب زمان مناسب برای خوردن آن هم مهم است.

بعد از ساعت هشت شام نخورید و قبل از خواب فعالیت فیزیکی داشته باشید.

توجه داشته باشید که بیشترین افزایش وزن به دلیل میان وعده هایی است که استفاده می کنید.

سعی کنید آن را با خوراکی های سالم پرکنید.

بیسکویت را جایگزین آجیل یا سالاد ها کنید؛ مصرف کافئین را تا حد ممکن کاهش دهید.

برای کاهش وزن بیشتر باید سرعت سوخت و ساز بدن را زیاد کنید.

راه درست این است که وعده های غذایی را از سه به پنج وعده افزایش دهید.

خوردن غذای بیشتر در مقادیر کوچک تر کمک می‌کند در تمام روز کار سوخت و ساز بدن ادامه داشته باشد و موجب سرعت بخشیدن به سوزاندن کالری و در نتیجه سوزاندن چربی شود.

پیاده روی کنید

پیاده روی و تمرین هوازی را برای از دست دادن وزن انجام دهید. 45 دقیقه پیاده روی در صبح 160 کالری دریافتی شما را میسوزاند.

کار کردن هنگام تماشای تلویزیون

افزون بر پیاده روی و ورزش، در طول روز چقدر جلوی تلویزیون می نشینید.بهتر است در این زمان فعالیت بدنی داشته باشید و کار انجام دهید. خود این کار به تنهایی در از دست دادن 3 کیلو گرم در یک ماه کمک خواهد کرد.

پروتئین بخورید

میوه ها، سبزیجات، عدس، تخم مرغ، گوشت، انبه، موز را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. اما توجه داشته باشید که نباید روزانه بیش از یک عدد موز بخورید؛ سیب زمینی کمتری مصرف کنید و بیش از یک عدد تخم مرغ در طول روز استفاده نکنید.

حذف غذای ناسالم

از شر غذاهای سرخ شده، خلاص شوید. غذاهای سفید مانند نودل ها، پاستاها و نان سفید را با نان قهوه ای و پاستای غنی شده جایگزین کنید.

نه به شکر

یکی دیگر از چیزهایی که باید برای کاهش وزن انجام دهید، این است که از شر شکر خلاص شوید. کیک، بیسکویت و بستنی همگی دشمن شما هستند.این مواد متابولیسم شما را کاهش
می دهند و کاهش وزن شما را متوقف می کنند.

نوشیدن چای سبز

نوشیدن چای سبز به کاهش وزن کمک می کند. اگردر طول روز سه یا چهار فنجان چای سبز بنوشید، سوخت و ساز بدن خود را افزایش می دهید و وزنتان سریع تر کاهش می یابد.

نوشیدن آب

آب بیشتری بنوشید این کار در واقع کمک می کند تا کمتر غذا بخورید. نیم تا یک ساعت قبل از غذا حتما یک لیوان پر آب بنوشید، به این ترتیب کالری کمتری را مصرف می کنید.

سبزیجات خام، میوه ها، سالاد، بهترین چیزهایی است که می توانید برای از دست دادن وزن مصرف کنید.

قبل از ورزش قهوه بنوشید

یک ساعت قبل از تمرین می توانید یک فنجان قهوه گرم بدون قند بنوشید.

بیشتر بخوابید

آیا می دانید یکی از بزرگ ترین اسرار کاهش وزن خواب خوب است. اگر حدود هشت ساعت در روز بخوابید، شانس کم کردن اضافه وزن خود را افزایش داده اید.

برای این که بتوانید کاهش وزن قابل ملاحظه ای داشته باشید مصرف فیبر را افزایش دهید، چون فیبرموجب جذب چربی بدن و کاهش سطح کلسترول بد در خون و سم زدایی می شود.

کاهش استرس

برای ایجاد احساس سیری توصیه می‌شود از دمنوش های گیاهی مانند دمنوش زنجبیل با آب لیمو یا چای سبز حتی ترکیبی از هر دو استفاده کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا افزون بر این که احساس سیری می‌کنید، سرعت سوزاندن چربی را هم افزایش دهید.

به نقل از سلامت نیوز

 

چند رسانه ای

  • فصنامه سواد سلامت

  • فصلنامه آموزش بهداشت

  • دهمین کنگره آموزش بهداشت

آمار بازدیدکنندگان

امروز: 24
ديروز:86
اين هفته: 495
هفته‌ي گذشته: 869
اين ماه: 3656
ماه گذشته: 4496
هر روز: 73602
  آدرس: خیابان دانشگاه  - بین دانشگاه  16 و 18 - دانشکده بهداشت- گروه آموزش بهداشت و ارتقای سلامت
 
  تلفن: 31892210-051
 
  نمابر:38515116  
  کد پستی :9137673119  
  پست الکترونیک :hlj[at].mums.ac.ir  
  سامانه پیام  کوتاه : 5000212201244