گرمازدگی ،علائم و راه کارهای آن

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

  گرمازدگی  نوعی اختلال در تنظیم حرارت بدن است که به گرما مربوط می شود و زمانی رخ می دهد که شما برای چندین روز در معرض حرارت بالا قرار داشته باشید و بدن شما آب خود را از دست داده باشد.

دو نوع گرمازدگی وجود دارد:

کمبود آب: علائم عبارتند از تشنگی بیش از حد، ضعف، سردرد و از دست دادن هوشیاری.

کمبود نمک: علائم شامل تهوع و استفراغ، گرفتگی عضلانی مکرر و سرگیجه.

اگرچه گرمازدگی به اندازه غش کردن به علت گرما (heat stroke) جدی نیست، اما بدون انجام اقدامات مراقبتی مناسب، گرمازدگی پیشرفت کرده و به غش کردن به علت گرما تبدیل می شود که می تواند به مغز و سایر اندام های حرارتی بدن آسیب برساند و حتی منجر به مرگ شود.

علائم گرمازدگی چه چیزهایی هستند؟

شایعترین علائم گرمازدگی عبارتند از: گیجی/ادرار تیره که نشانه ای از کم آبی بدن است./سر گیجه/غش کردن/خستگی/سردرد/گرفتگی عضله/تهوع/ رنگ پریدگی/ تعریق شدید/ ضربان قلب سریع

درمان گرمازدگی چگونه است؟

اگر شما در خود و یا در یکی از اطرافیان خود علائم گرمازدگی را مشاهده کردید، حتما به سرعت از محیط گرم فاصله بگیرید و ترجیحا در اتاقی با تهویه مطبوع مناسب، استراحت کنید. اگر به محیط سر پوشیده دسترسی ندارید، سعی کنید یک مکان خنک و سایه را پیدا کنید و در آنجا استراحت کنید.

سایرتوصیه های لازم عبارتند از:

به مقدار کافی مایعات (غیر کافئین دار)بنوشید

لباس های تنگ و غیرضروری را در بیاورید.

یک دوش آب خنک بگیرید. نشستن در وان حمام با آب خنک نیز می تواند به شما کمک کند.

از امکانات خنک کننده مانند کولر ها و پنکه ها استفاده کنید.

اگر این اقدامات را انجام دادید و بعد از ۳۰ دقیقه نتیجه ای حاصل نشد، به مراکز درمانی مراجعه کنید. عدم درمان گرمازدگی می تواند به غش کردن به علت گرما منجر شود.