شیوع ۵۰ درصدی کمردرد بین کارکنان ایرانی/ بی‌برنامگی وزارت بهداشت در پیشگیری از اختلالات اسکلتی و عضلانی

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

دانشجوی دکترای تخصصی ارگونومی با اشاره به شیوع ۵۰ درصدی کمردرد بین کارکنان ایرانی، بیان کرد:

رشد تکنولوژی، ماشینی شدن کارها و افزایش استفاده از رایانه و تلفن همراه در سال‌های اخیر، سبب کاهش تحرک افراد شده و مشکلات اسکلتی عضلانی فراوانی را به همراه داشته است.

 شیوع کمردرد و گردن درد در بین کارکنان ایرانی به ترتیب 50 و 40 درصد برآورد شده است و این روند به سرعت در حال افزایش است.

این اختلالات بار اقتصادی (هزینه‌های تشخیص و درمان، غیبت از کار، کاهش بهره‌وری) و اجتماعی (کاهش کیفیت زندگی، درد و رنج) زیادی را هم به فرد و هم کشور تحمیل می‌کند.

نشستن طولانی مدت، سبک زندگی ماشینی و استفاده طولانی‌مدت از وسایلی مانند کامپیوتر و تلفن همراه که باعث کاهش تحرک افراد، چشم دوختن طولانی‌مدت به صفحه مانیتور و حرکات یکنواخت و تکراری مچ دست می‌شود، موجب بروز آسیب‌های اسکلتی عضلانی به‌ویژه در نواحی کمر، شانه، بازو و گردن می‌شود.

علاوه بر این حمل بار نامناسب، کارهای تکراری، شیفت‌های کاری طولانی‌مدت و ... که در صنایع ما بسیار رایج هستند از دیگر عوامل ایجادکننده اختلالات اسکلتی عضلانی هستند.

با توجه به شعار معروف «پیشگیری بهتر از درمان است» بهترین راه مانع شدن از به وجود آمدن این اختلالات پیشگیری از آن‌هاست. با استفاده از آموزش صحیح اصول ارگونومی، مداخلات ارگونومی و طراحی متناسب ایستگاه‌های کاری و تجهیزات با توانایی‌های انسان می‌توان از بسیاری از اختلالات مرتبط با سلامتی پیشگیری کرد اما متاسفانه هیچ برنامه‌ای در این خصوص در کشور ما اجرا نمی‌شود.

وزارت بهداشت به عنوان متولی سلامت مردم تمرکز خود را بر روی درمان گذاشته و کمترین توجه‌ای به این مسائل ندارد. با توجه به اینکه جمعیت در حال پیر شدن است و در چند سال آینده با پدیده پیری جمعیت هم روبه‌رو خواهیم شد، انباشته شدن این مشکلات که در تعامل با هم هستند کار را بسیار سخت‌تر می‌کند. باید قبل از روبه‌رو شدن با بحران برای آن چاره‌اندیشی شود تا بتوان با مشکلات کمتری آن را پشت سر گذاشت. در این خصوص وزارت بهداشت و در زیرمجموعه آن معاونت بهداشت این وزارتخانه می‌تواند برنامه‌های ویژه‌ای را برای پیشگیری از اختلالات اسکلتی عضلانی به‌ویژه کمر درد و گردن درد اجرا کند.

با داشتن رشته‌های مرتبط و تخصصی در ایران مانند ارگونومی، طب کار، طب فیزیکی و ... می‌توان از دانش متخصصان این حوزه‌ها برای اجرای برنامه‌های پیشگیری از اختلالات اسکلتی عضلانی استفاده کرد. با توجه به اینکه در جامعه ما کمر درد بیداد می‌کند، باید زودتر اقدامی اساسی صورت بگیرد. به عنوان یک اقدام سریع، وزارت بهداشت می‌تواند از ظرفیت رسانه‌ها، شبکه‌های اجتماعی و پایگاه‌ها سلامت در سراسر کشور استفاده و آموزش‌هایی را در این خصوص به مردم ارائه کند. همچنین با اجرای برنامه‌های استراتژیک در بلندمدت هم می‌تواند برنامه‌ریزی‌های دقیق‌تری انجام دهد.

منبع: خبر گزاری تسنیم